TermBud

Cel docieplenia
Sezon grzewczy w Polsce trwa około 210 dni, nic dziwnego więc, że koszty utrzymania domu jednorodzinnego lub mieszkania zależą w ogromnej mierze od opłat jakie płacimy za energię cieplną. Przez całe lata społeczeństwo polskie, żyło w przeświadczeniu, że energia jest tania, a bogate złoża węgla kamiennego gwarantują energetyczną niezależność. Rzeczywistość okazała się jednak zupełnie inna. Energia stała się towarem rynkowym i zgodnie z zasadami wolnego rynku podlega takim samym prawom jak każdy produkt. W konsekwencji oznacza to, że jej cena zaczęła rosnąć.
W Polsce na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej zużywa się około 44% całości zużywanej energii, w tym 35% wykorzystywane jest na potrzeby budownictwa mieszkaniowego, a jedynie około 7% na potrzeby budynków użyteczności publicznej. W krajach Europy Zachodniej, pomimo większych zasobów mieszkaniowych, zużycie to wynosi 30-35%.
Przybliżone zużycie energii w budynkach mieszkalnych wygląda następująco:
- ogrzewanie i wentylacja (71%)
- przygotowanie ciepłej wody użytkowej (13%)
- przygotowanie posiłków (9%)
- oświetlenie i urządzenia elektryczne (7%).
Jak widać najwięcej energii pochłaniane jest na ogrzewanie. Zmiana sytuacji gospodarczej, która spowodowała urynkowienie cen, uprzytomniła wszystkim realne koszty związane z ogrzewaniem. Najwcześniej zrozumieli to właściciele domów jednorodzinnych, którzy nie płacąc czynszu, a jedynie rachunki za opał, najszybciej zaczęli szukać możliwości oszczędności energii.


TermBud

e-mail: info@termbud.com
Copyright 2009 TermBud & INTERIA.PL